time

Çalışma Saatleri 7 / 24

phone

Telefon 0232 341 67 67

Prematüre Bebekler

Prematüre Bebekler

Ülkemizde yılda 130 bin bebek erken doğuyor. Anneler bunun sorumlusu olarak kendilerini görüyor. Oysa ki erken doğumu tetikleyen pek çok etken var

Türkiye'de her yıl 1 milyon 300 bin canlı dogum yasandıgını ve bunların yüzde 10'unun erken dogum oldugunu söyleyen Çocuk Hastalıkları ve Yeni Dogan Uzmanı Dr. Gülnihal Sarman, prematüre bebeklerdeki artısın nedenleri hakkında bilgi verdi...

Ülkemiz için prematürelik, ciddi bir saglık sorunu mu?
Türkiye'de her sene 130- 150 bin arası prematüre bebek doguyor. Bu bebeklerin 30-40 bini ileri derecede erken dogan bebekler. Bu bebeklere ileri yasam destegi gerekiyor. Ileri teknoloji destegi almak zorundalar ve uzun süre hastanede kalıyorlar. Tıbbi bakımları son derece hassas bir sekilde yürütülüyor. Tabii ki bu da hastaneye yatan saglık kategorilerine baktıgımızda önemli bir rakamı olusturuyor. Son 15 yılda ileri derecede prematüre bebeklerin yasatılma oranları, bebek yogun bakım sayılarının artırılmasıyla ve devletin bu konuya önem vermesiyle yükseldi.

Prematüre dogumların olusmasında belirli bir neden var mı? Kimler risk altında?
Erken dogumun herkesin basına gelme ihtimali var. Bebek yogun bakım yataklarının yüzde 50-60'ı erken dogum yapan çogul gebeliklerden olusur. Anneden, gebelikten veya bebekten kaynaklanan birçok sebeplerle erken dogum gerçeklesebiliyor. Özellikle gebelik öncesinde tansiyon, diyabet, obezite, böbrek gibi saglık problemleri olan gebelerin çok yakın takipleri gerekiyor. Hamilelik sürecinde erken su bosalması, kanama, enfeksiyon veya gebelik yüksek tansiyonu da erken doguma yol açabiliyor. Anne adayının çok küçük ya da ileri yasta olması, yetersiz beslenmesi, kansızlık, sigara ve alkol kullanımı gibi bazı önlenebilir nedenleri de dogum eylemini erken baslatmada etkili olabiliyor. Plasentanın bebegi besleyemedigi durumlarda ise bebegin dogurtulması ve yasamını anne karnı dısında devam etmesi gerekiyor. Risk tasıyan annelerin ve hatta tüm gebelerin bu nedenle kontrol altında olması gerekiyor.

Erken dogum, her zaman bebek için tehlike demek midir?
Bebekler ne kadar erken dogarlarsa, riskleri o kadar katlanarak artar. Örnegin 24'üncü hafta ile 34'üncü hafta arasında dogan bebekler arasında yasamsal kabiliyet açısından büyük farklılıklar vardır. Çok erken dogan bebekler agır beyin kanaması geçirebilirler. Retina damarları gelisemeyip körlüge kadar ilerleyen sorunlar yasayabilirler. Akcigerleri olgunlasmadıgından oksijen bagımlısı kalabilirler. Bagısıklıkları çalısmadıgından agır hastane enfeksiyonları geçirebilirler. Ileri derecede prematürelik insan hayatının en kritik hastalık durumlarından biridir. Bu nedenle prematüre dogan bebekler yeni dogan hekim ve hemsirelerinin bakımıyla zamanında dogan akranlarıyla benzer yasam sansı yakalayabilir ve saglıklarına hızla kavusabilirler.

 

KAYNAK : BASIN

 

Batıanadolu Hastaneleri
444 0 104

#ozelhastaneler #izmirhastaneler #batianadoluhastaneleri #centralhospital #mersinlitipmerkezi #mavisehirtipmerkezi

f

E-Bülten